
Vuosi 1968 oli Olavi Parkkoselle merkittävä. Hän voitti vakiotanssien suomenmestaruuden Helsingissä Kulttuuritalolla järjestetyissä kilpailuissa, joissa oli osallistujia kaikista senaikaisista kilpatanssiseuroista. Toinen kauaskantoinen saavutus oli olla perustamassa Tanssiklubi Star ry:tä, joka juhlii pian kuusikymmenvuotista taivaltaan. Seura kuuluu Suomen vanhimpiin edelleen toimiviin kilpatanssiseuroihin. Olavi Parkkonen uusi kultansa vielä kahdesti, vuosina 1969 ja 1970. Tanssi on aina ollut Olaville tärkeä osa elämää. Suomenmestaruusmitalitkin ovat yhä tallella muistona merkittävästä saavutuksesta yhdessä silloisen puolisonsa Irjan kanssa. Vaikka ikää on kertynyt jo 96 vuotta, Olavin tanssiharrastus jatkuu aktiivisena. Hän käy tansseissa useita kertoja viikossa ja seuraa kiinnostuneena perustamansa seuran toimintaa.
Erityisen tärkeä paikka Olavin kalenterissa on Tanssiklubi Starin torstaiset senioritanssit. Tuttu yhteisö, hyvä musiikki ja tanssin tenho kokoavat osallistujia yhteen viikosta toiseen. Nykyisin Olavin vakituinen tanssipari on kahdeksankymppinen Airi, jonka kanssa yhteiset tanssihetket ovat mitä mainioin liikuntamuoto.
Parkkosta ilahduttaa nähdä, että hänen vuonna 1968 perustamansa seura voi edelleen hyvin ja tarjoaa tanssin riemua uusille sukupolville.
”On hienoa, että Star on yhä voimissaan, kuten minäkin”, hän toteaa hymyillen.
Olavi Parkkosen tarina muistuttaa siitä, että tanssi on paljon enemmän kuin kilpailuja, mitaleita ja askelkuvioita. Se on ystävyyttä, yhteisöllisyyttä, liikunnan iloa ja elinikäinen harrastus, joka parhaimmillaan kulkee mukana läpi koko elämän. Starissa tämä perintö elää vahvana edelleen.
Tanssiklubi Star ry / Mirja Gröhn ja Ahti Kotisaari 5.11.2026
Kuvat: Ahti Kotisaari
