STUL50-juhlavuosi on pitänyt puheenjohtajan kiireisenä. Ei niinkään vain juhlahumun takia, mutta paljon on paraikaa menossa erilaisia hankkeita, kehitystyötä ja verkostoja, joissa olen ollut vauhdittajana mukana pitkin vuotta – ja joista osa on hyvä saattaa vielä lentoon ennen vuoden vaihdetta.
Buugi päällä
Hallitusväen kanssa olemme todenneet useasti, että liitossa on hyvä ”buugi päällä”; asioita on ollut paljon pöydällä, mutta myös valtavasti on saatu hommia jo maaliin asti. Keskeisimpiä mainitakseni esimerkiksi VL arviointiuudistus ja siihen liittyvät online-tapahtumat, joissa onkin ollut melko mukavasti porukkaa paikalla. Vielä ehtii mukaan! Ota uudistuneet arviointikriteerit haltuun – opit samalla uutta ja freesaat toimintatapojasi, olit sitten tuomari, valmentaja tai tanssija. Kriteeristöön sujahtaa kuin itsestään myös valmennussuunnitelma ikään kuin opetussuunnitelmalliseksi tueksi – ja tämä tieto on luonnollisesti erittäin tärkeää myös urheilijalle itselleen sekä huoltajille.
Soveltava liikunta
Toinen erinomainen ja iso asia on soveltavan liikunnan hanke. Pilottiseuroja on nyt neljä ja enemmänkin olisi mahtunut mukaan. Inklusiivinen yhteiskunta on sellainen, jossa meillä kaikilla on hyvä olla. Erilaisuus on rikkautta, myös tanssin kentällä. Tanssiurheilun sosiaaliset ja mentaaliset terveysvaikutukset ovat erityisen tärkeitä myös vammaisille. Pohdipa seurasi kannalta, ovatko teillä ovet avoinna kaikille harrastajille? Samassa ryhmässä tai erillisryhmissä – mutta kuitenkin osana seurayhteisöä ja yhteistä harrastuspolkua. Ottakaa kaikissa seuroissa haaste vastaan ja tarjotkaa harrastusmahdollisuuksia esimerkiksi erityiskoulujen oppilaille. Ohjaamiseen saa nyt soveltavan liikunnan hankkeen myötä lisäosaamista liiton kautta. Seuraa siis kanavia!
Strategiatyö
Liiton strategiatyötä on edistetty pitkin vuotta ja vielä tämän vuoden puolellakin palaverit jatkuvat. Harri Harjula on vetänyt strategiaryhmää rautaisella ammattitaidolla. Olemme valinneet vuoden 2027 keihäänkärjet ja niissä mukana oleva huippu-urheilun kehittäminen nousee vahvasti esille myös toimintasuunnitelmassa vuodelle 2027. Keskeinen asia on kuitenkin kasvu: monilajisuus seuroissa, uusien lajien ottaminen mukaan kilpailutoimintaan ja seurojen elinvoimaisuus. Seurakehittäjä Katriina Lahti on tehnyt upeaa työtä kentän väen kanssa – siitä tunnustuksena myös Olympiakomitean artikkeli syyskuun lopulla Katriinan upeasta kehittämistyöstä.
STUL lajikirjon laajeneminen & tuloslaskennan uusintatarpeet
WDSF:ssä on lajikirjossa paljon lajeja, joita meillä ei vielä ole ollut täydessä käytössä ja nyt katseet ovat kohdistuneet myös niihin. VL soololuokat ovat jo vauhdissa ja odotankin innolla, että ensimmäiset arvokilpailuedustajat voidaan saattaa aikuissarjassa matkaan!
Tällä hetkellä käydään keskusteluja myös VL tuloslaskennan ohjelmiston uusintatarpeista. Pitkään käytössä ollut TPS on palvellut ansiokkaasti, mutta kansainvälisen lajiliiton ohjelma on asiantuntijoilla kokeiltavana ja tuloslaskijamestari Kari Nyyssönen kävi hakemassa lisäoppia Roomasta lokakuun alussa. Vähitellen pohdimme, kuinka siirto uuteen laskentaohjelmaan tapahtuisi. Tämä edellyttää myös uusien tuloslaskijoiden kouluttamista, joten kaikki laskentahenkilöt – seuratkaa tulevaisuudessa koulutusuutisia!
Juhlavuoden tapahtumia
Juhlavuoden tapahtumista on vielä pari jäljellä: 10-tanssin SM:t Oulussa sekä seurojen johdolle suunnattu Tulevaisuusfoorumi joulukuun alussa Helsingissä. Tulkaahan sankoin joukoin paikalle molempiin. Foorumiin ilmoittautuminen on auki ja huomaa myös matkakulujen tuki liiton toimesta. Edellisistä joulupuuroista puheenjohtajille taitaa ollakin jo 10 vuotta aikaa – joten eiköhän nyt oteta uusiksi. Luvassa on paljon ajankohtaista puhetta ja tutustumista puolin ja toisin.
Organisaatiouudistuksesta
Organisaatiouudistuksen jälkeen on hallitustyössä tapahtunut vähittäistä muutosta oikeaan suuntaan. Koska lajikehitystä sääntömuutoksineen ei ole enää keskitetty hallitukselle, voimme keskittyä nyt enemmän strategisiin linjauksiin, talouden tarkasteluun ja verkostoyhteistyöhön. Liiton talous on vakaalla pohjalla ja tase erinomainen. Koronavuosien jälkeen kerättyä pääomaa on nyt käytettävissä kehittämishankkeisiin, joita tarvitaan tanssiurheilun näkyvyyden ja vaikuttavuuden lisäämiseksi. Jaosten ja toimialojen esittämiä budjettiehdotuksia ei hallituksen esityksessä ole juurikaan leikattu, vaan talouden suuntaa on ohjattu strategian suunnassa. Syyskokousväki sanoo viimeisen sanan taloussuunnittelusta marraskuun lopulla.
Puhiksen arkea
Tiistaisin linkitän tietokoneeni toiminnanjohtajan vetämään viikkopalaveriin. Pirjolla on ollut mukava tapa kysellä asiantuntijoilta viikon onnistumisia. Jokainen toki myös käy läpi ajankohtaisimmat työtehtävät kuluvan viikon osalta, yhteydenpidot ja mahdolliset haasteet ja kysymykset. Viikkopalaverit sujahtavat nopeasti, kun juttu kulkee ja huumoriakin on välillä riittävästi mukana.
Puhiksen viikko koostuu palavereista sekä verkossa että joskus myös liiton toimistolla Helsingin Pitäjänmäessä. Puhelin pirisee monta kertaa päivässä ja usein tehtäviä tulee jaoksilta, kentältä, verkostoista tai liiton toimihenkilöiltä. Koen tärkeäksi sen, että puheenjohtaja voi olla mukana liiton arkipäivän työssä, seurata henkilökunnan onnistumisia ja pysyä ajan tasalla koko ajan missä mennään.
Marraskuun lopulla on taas hallitusvaalit. Paikkoja on jaossa – asetu siis ehdolle, jos sinulla on aikaa, lajirakkautta, sisua, resilienssiä ja kompetenssia, jota voit käyttää tanssin hyväksi. Hallitustyö on aikaa vievää ja edellyttää huolellista perehtymistä ja asioihin paneutumista, mutta se on parhaimmillaan myös palkitsevaa.
Olemme menossa kohti synkkää syksyä ja illat sen kun pimenevät ja hämärän hyssy ottaa helposti mielestäkin vallan. Hymy, ystävällisyys ja yhteisö – jatketaan niillä tämänkin pimeän kauden yli. Kohta on taas jo uusi kevät!
Ota yhteyttä, jos pienikin asia askarruttaa:
p. 0440164944
Leena Liusvaara
STUL ry, pj.
