Skip to content
29.4.2026 • Muut
Kansainvälisen tanssinpäivän erikoishaastattelussa tanssitaiteilija Sanna Hento

Tanssitaiteilija lähtee poikkeukselliselle matkalle Helsingistä Utsjoelle – tanssien koko matkan

Kansainvälistä tanssinpäivää vietetään tänään 29. huhtikuuta. Kävimme haastattelemassa tanssitaiteilija Sanna Hentoa, joka aloittaa tänään kunnianhimoisen projektin: matkan Helsingistä Utsjoelle – tanssien.

Hennon projekti yhdistää taiteen, liikkeen ja pitkäkestoisen performanssin. Tavoitteena on kulkea halki Suomen askel kerrallaan tanssien. Matka ei ole pelkästään fyysinen suoritus, vaan myös taiteellinen kannanotto ja tapa tuoda tanssia lähemmäs ihmisiä eri puolilla maata.

Matkan aloituksen yhteydessä on julkaistu erikoishaastattelu STUL YouTubessa, jossa Hento kertoo projektin taustoista, valmistautumisesta ja siitä, mitä matka hänelle merkitsee: https://www.youtube.com/watch?v=6dsO0QmaspA

Projektia voi seurata verkossa osoitteessa suominayttamona.dance, jossa päivittyy matkan eteneminen. Lisäksi Hennon sosiaalisen median kanavat tarjoavat reaaliaikaisia välähdyksiä matkasta: @sannahento & @kokollektiivi

Kansainvälisen tanssinpäivän hengessä haluamme toivottaa kaikille ihanaa tanssinpäivää!

STUL haastattelussa: Koko Suomi Näyttämönä -projektin tanssitaiteilija Sanna Hento

Uutinen:
Tanssitaiteilija Sanna Hento tanssii Suomen halki – Dancesport