Seuratoiminnan kehittämistuen haku avautunut

JULKAISTU: 13.11.2020, KATEGORIAT: Seuratiedotteet

Seuratoiminnan kehittämistuen haku vuodelle 2021 on avattu urheiluseuroille. Tuen päätavoitteena on tukea lasten ja nuorten harrastustoimintaa sekä edistää organisoidun liikunnan monipuolisuutta Suomessa. Vuonna 2021 seuratukea jaetaan myös vähävaraisten perheiden lasten ja nuorten liikuntaharrastamisen tukemiseen.

Seuran hankkeet voivat pituudeltaan olla joko 1- tai 2-vuotisia. Mikäli seuran hankkeen kesto on kaksi vuotta, haetaan nyt tukea ensimmäiselle vuodelle. Avustuksen tulee olla aina osa hankkeen kokonaisrahoitusta – avustus ei siis voi kattaa kaikkia kuluja. Omarahoituksen osuus tulee olla 25 %.

Vuoden 2021 seuratoiminnan kehittämistuen haku on avautunut Suomisportissa 13. marraskuuta 2020. Tukea on mahdollista hakea 18.12.2020 klo 16:15 saakka.

Lisätietoa:
Artikkeli Olympiakomitean sivulla
Hakuilmoitus Opetus- ja kulttuuriministeriön sivulla
Hakulomake SuomiSportissa