Bannikov – Varstala tuplavoittoon vuoden GP-avauksessa

JULKAISTU: 19.1.2020, KATEGORIAT: Mediatiedotteet, Tulostiedotteet

Vuoden 2020 ensimmäiset vakio- ja latinalaistanssien GP-kilpailut on käyty lauantaina Raisiossa. Turkulaisen Tanssiurheiluseura Bolero ry:n järjestämien kilpailuiden kohokohdat nähtiin päivän päätteeksi, kun tuoreet maailmancupin voittajat ja vuoden 2019 tanssiurheilijat, oman seuran pari Juho Päivinen – Mari Munne esiintyi kotiyleisön edessä kilpailun tauolla ennen illan jännittäviä finaaleita.

Gleb Bannikov ja Ada Varstala hymyilevät, kummallakin kaksi palkintopokaalia käsissään
Gleb Bannikov – Ada Varstala avasivat kotimaisen rankingkilpailuvuoden tuplavoitolla.

Tanssiklubi Master ry:n pari Gleb Bannikov – Ada Varstala voitti yleisen luokan vakiotanssit ja latinalaistanssit, nousten jälleen tuplavoittoon kotimaan GP-kiertueen osakilpailussa. Pari totesi tanssin sujuneen ihan hyvin, vaikka se ei ollut heille omien sanojensa mukaan parasta mahdollista. Pari kiitteli kovasti kilpailun järjestelyjä: ”Erityiskiitos upeista kisapuitteista ja järjestelyistä Bolerolle! GP-kilpailuun tuli ihan eri lailla arvostuksen tuntua, kun kisalattia oli hienosti suunniteltu ja hienon taustan edessä upeat pokaalit palkintoina!”

Ensimmäistä kertaa Suomen kilpalattialla nähtiin Italiassa asuva ja harjoitteleva Lumets ry:n vakiotanssipari Emanuele Massacci – Jenni Heikkilä, joka sijoittui kilpailussa hopealle. Eevertti Övermark – Milja Vainikka (Lumets) sijoittui pronssille.

Yleisen luokan latinalaistansseissa hopealle taituroi vantaalaisen Vakitan pari Miko Sirolinna – Laura Lackman. Pronssin vei helsinkiläisen Tanssiklubi Master ry:n pari Markus Ranta – Alisa Heino.

Nuorisoikäsarjassa nähtiin myös tuplavoittajat, kun Virosta kilpailuihin vierailemaan tullut pari Ragnar Traks – Sandra Kallas voitti sekä vakio- että latinalaistanssit. Kuopiolaista Dance Flow:ta edustava pari Lassi Kokkonen – Saaga Bruun otti molemmista kilpailuista hopeasijat. Vakiotanssien pronssimitaleilla palkittiin DSC Oulua edustavat Miikka Ahonen – Ellen Puotiniemi ja latinalaistanssien pronssimitalit pujotettiin samaisen seuran parin Olli Seppänen – Peppi Kodis kaulaan. Nuoriso tanssi myös näiden kahden kilpailun parhaiden kesken 10-tanssifinaalin, jossa voittajaksi selviytyivät Lassi Kokkonen – Saaga Bruun (Dance Flow Kuopio), hopealle Olli Seppänen – Peppi Kodis (DSC Oulu) ja pronssille Miikka Ahonen – Ellen Puotiniemi (DSC Oulu).

Vahvaa 10-tanssikuntoa esittivät myös juniori-ikäsarjan kärkiparit, sillä sama kaksikko vei nimiinsä kaksi arvokkainta mitalia sekä vakiotanssi- että latinalaistanssikilpailussa; Lumetsin pari Stefan Kagadi – Maria Soitonen kultaiset, ja lietolaisen LaTeamin pari Elias Saastamoinen – Emmiina Alimattila hopeiset mitalit. Vakiotanssien pronssille tuomaripaneeli sijoitti kirkkonummelaisen TanssiDansin parin Kaapo Tusa – Malin Gustafsson ja latinalaistanssien pronssi meni Lumetsin parille Arseni Vorobyev – Milana Maasik.

Seniorit kilpailivat nuorison tapaan vakio- ja latinalaistanssikilpailuiden lisäksi 10-tanssifinaalin. Vakiotanssien voittajiksi tuomarit arvioivat TK Masterin parin Alexander Ivanitskiy – Irene Hägerström, hopealle helsinkiläisen Blue & Whiten parin Aleksi Volanen – Outi Pöntinen ja pronssille Vihdin Quickstepiä edustavan parin Jarno Vaajoki – Aini Minkkinen. Latinalaistanssien kirkkaimmat mitalit matkasivat Tampereelle Dance Team Tamperetta edustavan parin Jari Laatta – Vilma Lahti mukana. Jani Kallio – Satu Vuorjoki (Buumi) sijoittuivat hopealle ja saman seuran pari Kari Mustonen – Minna Virkkala pronssille. 10-tanssifinaalin voittoon urakoi Aleksi Volanen – Outi Pöntinen (Blue&White), hopealle Pasi Rautio – Minttu Pajunen (Volta) ja pronssille Jarno Vaajoki – Aini Minkkinen (Quickstep).

Kotimainen vakio- ja latinalaistanssien GP-vuosi on näin saatu upealla tavalla käyntiin. Seniori Cup käynnistyy Mikkelissä jo viikon kuluttua lauantaina ja latinalaistanssien SM-kilpailut kilpaillaan Helsingissä helmikuun ensimmäisenä päivänä. Rock’n’swing -tanssien vuoden avauskilpailu käydään puolestaan Hämeenlinnassa 8.2.2020.