Vuoden urheiluseura 2019 – ehdotukset 25.10.2019 mennessä

JULKAISTU: 17.10.2019, KATEGORIAT: Yleinen

Nyt on aika ehdottaa seuraa / seuroja (1 – 2) Vuoden 2019 Urheiluseuraksi!  Vuoden Urheiluseura palkitaan Urheilugaalassa 16.1.2020 Alkon lahjoittamalla 10.000 euron stipendillä. Vuoden Urheiluseuraehdotuksia voivat tehdä Olympiakomitean varsinaiset jäsenjärjestöt sekä liikunnan aluejärjestöt.  Pyydämme seurakehittäjiä ja viestijöitä  tekemään järjestönne ehdotuksen Vuoden 2019 Urheiluseuraehdokkaasta 25.10.2019 mennessä.

Vuoden Urheiluseuravalinnan teemana on nyt yhteisöllisyys.  #Seurasydän-tarinoiden joukosta löytyy hienoja ehdokkaita!

 Valitkaa seura /seurat, joka voisi mielestänne olla Vuoden 2019 Urheiluseuraehdokas.  Kun olette valinneet ehdokasseuranne, niin pyytäkää ko. seuraa täyttämään tiedot linkin takana olevalle lomakkeelle tai täyttäkää hakemus yhteistyössä seuran kanssa.  Seuraava linkki avautuu toisella sivustolla: Lomake

Hakukriteerit

Vuoden 2019 urheiluseura -palkinnon teemana on Yhteisöllisyys – miten seura rakentaa yhteisöllisyyttä.

  1. Minkälaisia seuran yhteisöllisyyttä vahvistavia tilaisuuksia seura järjestää?
  2. Miten seura osallistaa seuran jäseniä vaikuttamaan seuran toimintaan?
  3. Miten uusien ihmisten kotiutuminen seuraan varmistetaan?
  4. Miten seura on osallistunut Seurasydän -viestintäkampanjaan, jonka tavoitteena on tuoda yhteisöllisyyttä esiin?
  5. Onko seuralla jotain muita keinoja yhteisöllisyyden vahvistamiseksi?

Seurat, jotka valitaan finaaliin (kolme seuraa), saavat paljon näkyvyyttä (tiedotteet, videot, Ylen urheiluviikonloppu, Urheilugaala ym.)  ja seuran edustajat saavat kutsun Urheilugaalaan seuran kannustusjoukon kera.

Ystävällisin terveisin,

Eija Alaja                                                             Tuula Paataja
asiantuntija, seuratoiminta                             viestintäpäällikkö
eija.alaja@olympiakomitea.fi                          tuula.paataja@olympiakomitea.fi

SUOMEN OLYMPIAKOMITEA
FINNISH OLYMPIC COMMITTEE
Valimotie 10, 00380 Helsinki – FIN

Seuraavat linkit avautuvat toisilla sivustoilla:
WebFacebookTwitterYouTube