10-tanssin suomenmestarit kruunattu Espoossa

JULKAISTU: 5.10.2019, KATEGORIAT: Mediatiedotteet, Tulostiedotteet, Vakio- ja latinalaistanssit
Gleb Bannikov –ja Ada Varstala tanssilattialla
Gleb Bannikov – Ada Varstala
(kuva: Marcin Gołkowski)

Lauantaina 5. lokakuuta Espoossa käydyissä 10-tanssin suomenmestaruuskilpailuissa tavoiteltiin kansallisia mestaruuksia kaikkiaan viidessä eri ikäsarjassa ja lisäksi juniorien joukkuekilpailussa. Päivän päätteeksi palkintokorokkeella nähtiin sekä uusia että tuttuja nimiä aiemmilta vuosilta.

Gleb Bannikov – Ada Varstala (TK Master, Helsinki) voittivat suomenmestaruuden aikuisten ikäsarjassa. Kansainvälisellä rankinglistalla kovaa vauhtia nouseva, vasta kesän lopulla muodostettu pari voitti samalla ensimmäisen yhteisen mestaruutensa. Pari nähdään seuraavan kerran lattialla viikon kuluttua, alle 21-vuotiaiden vakiotanssin maailmanmestaruuskilpailussa Espanjassa. Lokakuun loppupuolella käytävään 10-tanssin maailmanmestaruuskilpailuun Moskovaan valittu pari Jaakko Saaristo – Anne Haataja (DSC Oulu) sai hopeamitalit ja Henrik Saastamoinen – Iida Johansson (Fregolina, Kaarina) pronssia.

Nuorisoikäsarjan suomenmestareiksi kruunattiin Eetu Lämsä – Emilia Prykäri (DSC Oulu). Pari matkaa ensi viikolla Moldovaan nuorison vakiotanssien EM-kilpailuun. Himmeämmät suomenmestaruusmitalit menivät Pohjois-Savoon DanceFlow Kuopiota edustavan parin Urho Salo – Inkeri Salo voittaessa hopeaa ja saman seuran parin Lassi Kokkonen – Saaga Bruun voittaessa pronssia.

Seniorien 10-tanssin suomenmestarit vuonna 2019 ovat järjestävän seuran Aleksi Volanen – Outi Pöntinen (Blue & White, Helsinki). DSC Oulun Jouni Uosukainen – Liisa Rantatulkkila onnistuivat hopeamitalien arvoisesti ja Pasi Rautio – Minttu Pajunen (Volta, Helsinki) saivat kotiinviemiseksi pronssiset SM-mitalit.

Juniori II -ikäsarjan voittoon tanssivat Elias Saastamoinen – Emmiina Alimattila (Lá Team, Lieto). Arseni Vorobyev – Milana Maasik (Lumets, Helsinki) nousivat palkintopallin toiseksi korkeimmalle korokkeelle ja Aleksi Ahola – Polina Anisimova (Have Step, Hamina) kurottivat alimmalle, pronssimitalin arvoiselle korokkeelle.

Yhtä ikäsarjaa nuoremmat, Juniori I -ikäsarjan tanssiurheilijat olivat päivän nuorimmat SM-mitalien tavoittelijat. Isäntäseuraa, helsinkiläistä Blue & White ry:tä edustavat Stefan Kagadi – Maria Soitonen saivat kaulaansa kultaiset mitalit. Kaapo Tusa – Malin Gustafsson (TanssiDans, Kirkkonummi) tanssivat hopealle ja Mark Lakhan – Anastasija Prikul (TK Master, Helsinki) pronssille.

10-tanssin suomenmestaruuksien lisäksi päivän aikana järjestettiin jo perinteinen juniorien joukkue-SM. Kahdeksan tanssin kilpailussa tuomaristo arvioi etevimmäksi Kirkkonummen TanssiDansin joukkueen TanssiDans Valkoinen. Turun Boleron juniorijoukkue voitti hopeaa ja Cavalierin ja Blue & Whiten yhdistelmäjoukkue Järvenpäästä ja Helsingistä voitti pronssia.

Ilman SM-arvoa järjestetyn kuuden tanssin lasten erilliskilpailun voittoon tanssivat helsinkiläiset Nikita Shchurov – Angelina Ignatyeva (TK Master) puhtaalla ykkösrivillä. Toiseksi tuli saman seuran pari Jelisei Zemljannikov – Vlada Sidunova ja kolmanneksi vantaalaista Vakitaa edustava pari Krisjanis Caunitis -Alexandra Sofieva.

Kotimainen rankingkilpailukausi jatkuu kahden viikon kuluttua Tampereella, jolloin käydään syyskauden ensimmäiset rock’n’swing -tanssien GP-kilpailut. Vakio- ja latinalaistanssien GP-kiertue jatkuu 26.10. Tampereella.