Tanssintäyteinen GP-päivä Kotkassa

JULKAISTU: 6.5.2017, KATEGORIAT: Tulostiedotteet, Vakio- ja latinalaistanssit

Suomen vakio- ja latinalaistanssin parhaimmistoa kokoontui lauantaina Kotkaan tanssiseura Have Stepin järjestämiin GP-kilpailuihin. Päivän aikana kilpailtiin vakio-, latinalais- ja 10-tanssissa.

Champion-luokan osalta vakiotanssien voittajaksi tanssi helsinkiläistä Lumets-seuraa edustava pari Jacopo Casotto – Jenni Heikkilä (kuvassa). Hopeaa parille Giulio Petrilli – Riikka Koponen (Tanssiklubi Master, Helsinki) ja pronssia parille Jani Neulaniemi – Saara Sokura (Rolling, Vaasa).

Saman luokan latinalaistanssien ykköspariksi nousi tänään pari Marius Toperczer-Muresan – Claudia Ketonen (DanceWorld, Helsinki). Pari nähtiin huhtikuussa myös latinalaistanssien EM-kilpailuissa, jolloin sairastelu vielä painoi parin harteita. Toisena latinalaistanssien Champion-luokassa tänään pari Dumitru Cernei – Oona Oinas (Tepika, Jyväskylä) ja kolmantena Robert Virenius – Veera Hedman (Blue&White, Helsinki).

Päivän aikana tanssittiin myös luokissa juniori 2, nuoriso ja seniori 1.

Kaikki tulokset nähtävissä osoitteessa http://www.stelnet.fi/tulv17/ha06052017/.

Kuva: Pekka Rautio

TULOKSET

Champion-luokka, vakiotanssit

  1. Jacopo Casotto – Jenni Heikkilä (Lumets/Helsinki)
  2. Giulio Petrilli – Riikka Koponen (Tanssiklubi Master/Helsinki)
  3. Jani Neulaniemi – Saara Sokura (Rolling/Vaasa)

Champion-luokka, latinalaistanssit

  1. Marius Toperczer-Muresan – Claudia Ketonen (DanceWorld/Helsinki)
  2. Dumitru Cernei – Oona Oinas (Tepika/Jyväskylä)
  3. Robert Virenius – Veera Hedman (Blue&White/Helsinki)

Seniori 1, vakiotanssit

  1. Ville Häyrynen – Sanna Kakko (Vakita/Vantaa)
  2. Juho Linna – Anu Purttu (Spiral/Tampere)
  3. Toni Rauvanto – Irina Rauvanto (Tanssidans/Kirkkonummi)

Seniori 1, latinalaistanssit

  1. Timo Lindfors – Ekaterina Krutovskaya-Kauppinen (Tanssiklubi Master/Helsinki)
  2. Jari Laatta – Wilma Lahti (DanceLine/Tampere)
  3. Petri Järvinen – Ulla Järvinen (Star/Helsinki)

Seniori 1, 10-tanssi

  1. Aleksi Volanen – Pauliina Homsy (Blue&White/Helsinki)
  2. Pasi Rautio – Minttu Pajunen (Volta/Helsinki)
  3. Reino Luoto – Tanja Luoto (Buumi/Helsinki)

Nuoriso, vakiotanssit

  1. Vladislav Iliushenov – Saga Granlund (Step/Tampere)
  2. Antti Kapanen – Ada Varstala (Tepika/Jyväskylä)
  3. Ville Viltok – Kristel Saarkoppel (TS Flex/Estonia)

Nuoriso, latinalaistanssit

  1. Antti Kapanen – Ada Varstala (Tepika/Jyväskylä)
  2. Vladislav Iliushenov – Saga Granlund (Step/Tampere)
  3. Samuli Perämaa – Anne Haataja (DSCOulu)

Nuoriso, 10-tanssi

  1. Antti Kapanen – Ada Varstala (Tepika/Jyväskylä)
  2. Vladislav Iliushenov – Saga Granlund (Step/Tampere)
  3. Samuli Perämaa – Anne Haataja (DSCOulu)

Juniori 2, vakiotanssit

  1. Alex Daniel Nymmemees – Mileene Varik (TS Flex/Estonia)
  2. Helar Kalev – Isabell Laast (DC Flex/Estonia)
  3. Lassi Kokkonen – Saaga Bruun (J&V/Kuopio)

Juniori 2, latinalaistanssit

  1. Alex Daniel Nymmemees – Mileene Varik (TS Flex/Estonia)
  2. Lassi Kokkonen – Saaga Bruun (J&V/Kuopio)
  3. Helar Kalev – Isabell Laast (DC Flex/Estonia)