Seuraesittelyssä Nicks Dancing ry
Nicks Dancing ry on pitkän tanssiperinteen seura, jonka juuret ulottuvat 1980-luvulle. Seura sai alkunsa pienestä innokkaasta porukasta, joka halusi tuoda tanssin riemua ja kilpatanssin loistoa esille omalla paikkakunnallaan. Vuosien varrella Nicks Dancing on kasvanut vireäksi tanssiyhteisöksi, jonka riveissä on harrastettu, opittu, kilpailtu ja ennen kaikkea nautittu tanssista yhdessä.

Meidän seurassamme tanssi ei ole vain urheilua, se on elämäntapa, joka yhdistää kaikenikäisiä harrastajia. Ohjelmassa on lajeja laidasta laitaan. Näyttävää kilpatanssia, vauhdikasta rock’n’swingiä, salsaa, latinalaisia rytmejä sekä perinteisempää lavatanssia, lajit vievät mennessään. Kilpaparketeilla seuramme tanssijat edustavat ylpeästi sekä kotimaassa että kansainvälisesti, mutta meille on yhtä tärkeää, että jokainen harrastaja löytää tanssista oman ilon lähteensä.

Yksi suurimmista toiveistamme on saada lapsia ja nuoria tanssin pariin. Nykyajan houkutukset kilpailevat liikuntaharrastusten kanssa ja moni lapsi jää paitsi tanssin tuomasta ilosta, yhteisöllisyydestä ja itseluottamuksen kasvusta. Me Nicks Dancingissä uskomme, että tanssi antaa nuorelle paljon enemmän kuin vain liikettä. Se tarjoaa ystäviä, onnistumisen elämyksiä ja taidon ilmaista itseään.

Seurassa on mukava pöhinä. Jäsenmäärä kasvaa mukavasti. Olemme saaneet joukkoon uusia valmentajia, heidän mukanaan uusia lajeja ja uusia harrastajia. Homma kehittyy! Tästä pääsemme aasinsillan kautta varmasti monen seuran jakamaan huoleen ja haasteeseen, seura-aktiiveihin. Ilman seuratoiminnan aktiivisia jäseniä moni harrastus- ja urheiluseura ei yksinkertaisesti pyörisi. Seura-aktiivit tekevät valtavan määrän työtä vapaaehtoisesti. He järjestävät tapahtumia, hoitavat hallinnollisia tehtäviä, valmentavat, tukevat harrastajia ja pitävät huolta siitä, että kaikilla on mahdollisuus harrastaa. Heidän panoksensa luo yhteisöllisyyttä, tarjoaa turvallisen ympäristön kasvulle ja kehitykselle sekä ylläpitää seurakulttuuria, joka kantaa pitkälle tulevaisuuteen. Seura-aktiivit ovat arjen sankareita, joiden sitoutumista ei voi liikaa arvostaa. Seura-aktiiveiden määrä on ollut hieman laskussa, mutta optimisteina uskomme, että kyllä niitä taas löytyy. Aktiiveja tarvitaankin.
Seura järjestää kahdet kilpailut vuonna 2025 – Rock´n´swing-tanssien Grand Prix-kilpailut Lahden keskustassa sekä Valtakunnallisen SEN CUP:n heti Suomen Itsenäisyyspäivän jälkeen Asikkalassa 7.12. Mainituissa tapahtumissa punnitaan taas sekä tanssijoiden, että järjestäjien taidot.








