Skip to content
5.2.2026 • Muut
Tanssiurheiluseura Boleron auditointi

Tanssiurheiluseura Boleron auditointi 2.2.2026/KL

Bolero on Paras – ehdottomasti Paras!

ilmoitti Junioritanssija Erik Krusell ponnekkaasti ja ylpeästi seuransa Tähtiauditoinnissa 2.2.2026. Eikä siihen meillä muilla ollut vastaansanomista.

Turkulainen Tanssiurheiluseura Bolero on sekä lasten ja nuorten sekä aikuisten Tähtiseura, jolla oli nyt sinettiseuratoiminta mukaan lukien jo kolmas seuranta-auditointi. Kolmessa vuodessa moni asia on kehittynyt ja ottanut aimo harppauksia eteenpäin. Toiminta on yhä tavoitteellisempaa ja ammattimaisempaa ja. Autopilottikausi on jäänyt historiaan ja seuran hallinnossa ja johtamisessa on siirrytty tarkkaan ja suunnitelmalliseen käsiohjukseen. Seuralla on osa-aikainen toiminnanjohtaja, joka vastaa operatiivisesta toiminnasta sekä sidosryhmä- ja verkostoyhteistyöstä. Tämä vapauttaa seuran pitkäaikaista ja tehtäväänsä vahvasti sitoutunutta johtokuntaa yhä tehokkaammin toiminnan strategiseen johtamiseen, toiminnan arviointiin ja kehittämiseen.

Seura vastaa hyvin Tähtiseuratoiminnan ja sen laatuohjelman perusperiaatteisiin, jossa keskiössä ovat toiminnan jatkuva parantaminen ja kehittäminen. Edellytyksenä tälle kaikelle on rohkea ja ennakkoluuloton oman alueellisen toimintaympäristön, toimintaolosuhteiden ja toimialan muutosten ja kehittämisnäkymien tarkastelu ja arviointi. Samaa näkemyksellisyyttä ja valmiutta tarvitaan, kun seuran omia vahvuuksia, mahdollisuuksia ja kehittämiskohteita arvioidaan ja peilataan tähän kokonaiskuvaan ja sen tarpeisiin. LiikUn seurakehittäjä Kari Ekman totesikin pilke silmäkulmassaan, että jos tahtoo, keksii keinot. Jos ei tahdo, keksii selitykset. Me jatkoimme: ”Ja tavoitteet ja odotukset ilman suunnitelmia ja toimenpiteitä ovat vain haaveita”. Bolerossa todella tahdotaan – siellä ei selitellä. Eikä siellä haaveilla ja odotella, sillä toimitaan. Hyvä Bolero!