Suomen Tanssiurheiluliitossa on käynnistynyt soveltavan tanssiliikunnan hanke, jonka kohderyhmänä ovat kehitysvammaiset. Hanke tähtää tanssiliikunnan saavutettavuuden lisäämiseen ja uusien toimintamallien kehittämiseen seurojen kanssa.
Hankkeesta tiedotetaan tarkemmin sunnuntaina 1.2.2026 klo 18.00 järjestettävässä webinaarissa. Tilaisuus toteutetaan etänä Teamsin kautta, ja osallistumislinkki lisätään kyseisen päivän kohdalta liiton kalenteriin.
Seurayhteistyökumppaneita haetaan mukaan
Hankkeeseen haetaan myös seurayhteistyökumppaneita, jotka ovat mukana suunnittelemassa ja toteuttamassa hankkeen käytännön toimintaa. Yhteistyön muodot ja mahdollisuudet esitellään tarkemmin webinaarissa.
Liitto on jo lähestynyt seuroja, joissa tiedetään olevan soveltavan liikunnan ryhmiä tai suunnitelmia toiminnan käynnistämiseksi. Kentän paras asiantuntemus löytyy kuitenkin seuroista itsestään, ja siksi toivomme, että seuratoimijat levittävät tietoa hankkeesta ja vinkkaavat myös muista seuroista tai toimijoista, joihin liitto voisi olla yhteydessä.
Vaikka hankkeesta julkaistaan yleinen tiedote, kohdennettu viestintä parantaa saavutettavuutta ja auttaa tavoittamaan juuri oikeat toimijat.
Merkitse kalenteriin
Sunnuntai 1.2.2026 klo 18.00 – Soveltavan tanssiliikunnan hanke, webinaari
Lisätietoja:
Katriina Lahti
seurakehittäjä
p. 050 556 5103