Skip to content
VL Taso I: Seuraohjaaja 2 ja Vakio- ja latinalaistanssit E (117-118)
Koulutus
5.12.2026 – 6.12.2026
Helsinki
Suomen Tanssiurheiluliitto ry
Paikka
Paikkakunta
Helsinki
Lisätiedot

VL Taso I: Seuraohjaaja 2 ja Vakio- ja latinalaistanssit E (117-118)

AIKA: la-su 5.-6.12.
PAIKKA: lauantai Balanssi studiot/sunnuntai Tanssiklubi Starin salit
HINTA: Jäsenhinta 200,00 € - Ei jäsenhinta 250,00 €
KOULUTTAJAT: Helena Ahti-Hallberg ja Niina Antikainen

Koulutuksen tavoitteena on, että osallistujat osaavat koulutuksen jälkeen toimia ohjaajana seurayhteisössä ja tuottaa monipuolista, itsearvioivaa ja omaa ohjaajuutta kehittävää, oppilaskeskeistä sekä laadukasta vakio- ja latinalaistanssien perusopetusta. Koulutuksen aikana vahvistetaan ohjaajuutta ja saadaan työkaluja ohjaajana kehittymiseen. Koulutuksen ydinsisältöjä ovat monipuoliset työtavat, tuntien suunnittelu, ryhmänhallinta, E-tasoa tukevat ja seuraavaa tasoa valmistavat harjoitteet, E-tason kuvioihin perehtyminen ja kuvioyhdistelmien tekeminen eri ikäisille ja valmiustasoisille tanssijoille, tekniikkakirjojen hyödyntäminen osana ohjaajan työtä sekä psyykkiseen valmentautumiseen tutustuminen osana tanssiurheilua.

Ennakkotehtävä: Tutustu E- luokan kuvioihin ja tee yhteen valinnaiseen vakio- ja latinalaistanssiin koreografia F-E luokan kuvioita käyttäen.

Kuviolistat löydät Tanssiurheiluliiton verkkosivulta https://www.dancesport.fi/toiminta/kilpailutoiminta/kilpailusaannot-ja-ohjeet/