Muutoksia kilpailukalenterissa, päiv. 21.2.2024

JULKAISTU: 21.2.2024, KATEGORIAT: Kilpailutiedotteet

Lisäluokat:

9.3.2024 Seurakilpailu, Bolero, Turku
Lasten 1-2 E ja Jr 1-2 E soololuokat kokeilukilpailuna sekä MMX2, MMX4, TT2 ja TT4

10.3.2024 Valtakunnallinen ja Cup, Kotkan Hyrrät:
Lisätty nuoriso D-luokka sekä kokeilukilpailuna lapsi D soololuokka.

23.3.2024 Seurakilpailu, Spiral, Tampere
soolokilpailuja lapsi E, lapsi D, juniori E ja juniori D.

7.4.2024, Valtakunnallinen, DanceLine, Tampere
Luokat päivitetty ja päällekkäisyydet poistettu.
Lisätty kokeilukilpailuna seuraavat soololuokat: lapset E, lapset D, juniori E, juniori D, nuoriso E, nuoriso D, yleinen+seniorit E ja yleinen+seniorit D.

13.4.2024 Valtakunnallinen, La Team, Kaarina
Lisätty seuraavat luokat:
Yleinen D ja soololuokat Lapset E, Lapset D, Juniori E, Juniori D, Yleinen + Seniori E

—————————————————

Päivitys 26.1.2024:

Lisäluokat:

17.2.2024 Valtakunnallinen, TelemarkTeam, Oulu:
Kilpailuun lisätty Nuoriso D.

Kokeilukilpailu Synchro Latin:
Lapsi avoin
Juniori avoin
Aikuiset avoin (yli 16v.)
Synchro Latineissa kilpaillaan erikseen tansseissa s, c, j. Duot voivat osallistua yhteen tai useampaan tanssiin.

Kokeilukilpailu Soolo:
Lapset E
Lapset D
Juniori E
Juniori D
Nuoriso E
Nuoriso D
Yleinen+Seniorit E
Yleinen+Seniorit D

14.4.2024 Seurakilpailu DanceFlow Kuopio: lisätty Sen5E- ja Sen5D-luokat

11.5.2024 Seurakilpailu B&W, Helsinki:
Lasten erilliskilpailut MuksuMix, TanssiTähdet
Soololuokat kokeilukilpailuna Lapsi 1-2 E Lapsi 1-2 D Juniori 1-2 E Juniori 1-2 D.

————————————

Päivitys 10.1.2024.:

Lisäluokka Sen3-5 lisätty kaikkiin 2024 SM-kilpailuihin syyskokousten 2023 mukaisesti (ilman SM-arvoa). Ilmoittautuminen tapahtuu Sen3av-luokassa.

Lisäkilpailu: 15.12.2024 Seura, Cavalier, Järvenpää

Yritämme saada vielä lisähaut 20.10.2024 valtakunnallinen ja 3.11.2024 seurakilpailu vahvistettua mahdollisimman pian.

———————————-

Päivitykset 2.1.2024:

Lisäinfoa: SM Latin 2024 10.2.2024: Kilpailukutsuun lisätty majoitustarjoukset, majoitusvarauskoodi sekä milloin mahdolliset vapaat varaamattomat huoneet vapautetaan muuhun myyntiin.

Lisäluokat VL syyssääntökokouksen 2023 mukaisesti:
SM-kisoihin 2024 lisätty jr1-luokka.
GP-kilpailuihin lisätty prechamp- ja Sen 3-5 -luokat. Sen 3-5 -sarjaan ilmoittautumiset sen3av-sarjasta.

———————-

Päivitys 29.12.2023:
Lisäluokkia:
10.3.2024 Valtakunnallinen ja Cup, Hyrrät, Kotka:
Lisätty luokat Juniori 1 D, Yleinen E, Seniori 1 D, Seniori 2 D sekä kokeilukilpailuina lapset E soolo ja juniorit E soolo.

Peruutettu kilpailu:
14.9.2024 Seura, La Team, Kaarina

Lisäkilpailuja:
Lisähaun jälkeen pääsemme nyt vahvistamaan 3 seuraavaa uutta kilpailua:
9.3.2024 Seurakilpailu, Bolero, Turku

14.4.2024 Seurakilpailu, Dance Flow, Kuopio
E-ja D -luokkien lisäksi MMX2, MMX 4, TT2, TT4 sekä soolokilpailuluokat lapset E ja D, juniori E ja D, nuoriso E, nuoriso D, yleinen+seniorit E ja yleinen+seniorit D.
Lisäksi näihin kilpailuihin erilliskilpailu nousupistekilpailuna seuraaviin luokkiin: lapsi avoin 6-tanssilla, seniori 1-2 avoin latinalaiset, seniori 1-2 avoin vakiot, seniori 3-5 avoin latinalaiset sekä seniori 3-5 avoin vakiot.

14.9.2024 Seurakilpailu, Habanera, Espoo
E- ja D-luokkien lisäksi L1ek, L2ek.

Lisähaussa on tullut hakemukset myös 20.10.2024 valtakunnallinen, 3.11.2024 seurakilpailu sekä 15.12.2024 seurakilpailu. Vahvistamme ja uutisoimme nämäkin lisäkilpailut mahdollisimman pian.

—————————-

Lisäluokat lisätty 22.12.2023:

20.1.2024 GP DSC Oulu
Lisänä 2023 VL syyskokouksen mukaisesti pre-champ ja Sen 3-5.
Lisäksi kokeilukilpailuna lapsi soolo E ja juniori soolo E.
Lisänä lapsi 2 E, lapsi 2 D, lapsi 2 E-C 6 tanssilla, Jun 2 E, Jun 2 D ja Sen 1 E.

27.1.2024 Valtakunnallinen ja Cup, Mikkelin Urheilutanssijat:
Lisätty Yleinen E-luokka sekä jr1 avoin.

3.2.2024 Seurakilpailu, VaKiTa
Lisätty kokeilukilpailuna lapsi E soolo, juniori E soolo sekä MMX4.

4.5.2024 Valtakunnallinen ja Cup, Vaasan Viuhka:
Lisänä kokeilukilpailuna seuraavat soololuokat:
Lapset E, Lapset D, Juniori E, Juoniori D, Nuoriso E, Nuoriso D, Yleinen + Seniorit E ja Yleinen + Seniori D.
Lisäksi E- ja D-luokat ovat tuplaluokkia.

——————————————–

Päivitys 7.12.2023:

SM Latin 2024 -kilpailut järjestetään 10.2.2024 Tampereella yhteistyössä liiton ja DanceLine ry:n kanssa.

SM Vakio- ja RS- kilpailut 2024 järjestetään 20.4.2024 Salohallissa yhteistyössä liiton ja Salon Vilppaan kanssa.

SM 10tanssi 2024 -kilpailu järjestetään 12.10.2024 Valkeavuoren urheiluhallissa  yhteistyössä liiton ja La Teamin kanssa.

—————————————————

Päivitys 29.11.2023:

Lisäluokat:

10.12.2023 Seura, TanssiDans, Kirkkonummi: Juniori 1 E ja D, juniori 2 E ja D sekä kokeilukilpailuna lapset E ja D.

16.3.2024: GP, DTT, Tre: VL syyssääntökokouksen mukaisesti 2024 GP-kilpailuissa pre-champ ja sen 3-5.  Lisäksi lapsi 1-2 avoin 5+5 tanssia.

———————–

Päivitys 22.11.2023:

Lisäluokka: 3.12. Valtakunnallinen Spiral Tampere: Senior3D.

——————————-

Päivitys 1.11.2023:

Lisäluokat:
18.11.2023 Valtakunnallinen ja Senior Cup: Lisätty Nuoriso D ja Seniori 1E. Sekä kokeilukilpailuna STUL
Synchro Latin.

Päivämäärämuutos:
9.3.2024->10.3.2024 Valtakunnallinen ja Senior Cup, Kotkan Hyrrät.

Huom:
Avaamme lähipäivinä lisähaun seura- ja valtakunnallisiin kilpailuihin 2024. Muun muassa 13.1.2024 vapautui kokonaan uudelleen hakuun. Näitä kaikkia voi uutisessa julkaistavassa linkissä.

—————————————

Päivitys 18.10.2023:

Huom1:
Pyrimme uutisoimaan ja kalenteroimaan 2024 vuoden SM-kilpailut mahdollisimman pian.

Huom2:
Olemme päivittäneet suuren osan 2024 vuoden seura- ja valtakunnallisten kilpailujen sarjoja.

Lisätyt kilpailut:
27.1.2024 Valtakunnallinen ja Cup, MiUrTa, Mikkeli

Vuoden 2025 GP- ja IKM -kilpailut

Lisätyt sarjat:
25.11.2023, Valtakunnallinen, Quickstep, Vihti: lisätty Lapsi 1-2 E soolokilpailu kokeilukilpailuna sekä Jun 2E ja D.

9.12.2023 GP Cavalier, Järvenpää: lisätty kokeilukilpailuna sen 3-5 sekä Pre-Champ.

———————————

Lisäys 2.10.2023:

Lisätty kilpailukalenteriin vuoden 2024 seura- ja valtakunnalliset kilpailut.

Alkuvuoteen (luultavasti tammikuu) on tulossa vielä valtakunnallinen kilpailu.

Avaamme ja uutisoimme pian lisähaun.

Jostain syystä kilpailujen värikoodit eivät toimi DanceCoressa, kilpailujen nimet ovat oikein.

Kiitos ymmärryksestä! Liiton toimisto

—————————————-

Lisäykset 25.9.2023:

Lisäluokat:

28.10.2023 GP Telemark Team, Oulu
– L2E
– L2D
– Lapsi 1-2 E-C 6T
– J2E
– J2D
– Pre-champion E-C kokeilukilpailuna
– Sen 2E
– Sen 4D
– Sen 3-5 Av kokeilukilpailuna

12.11.2023, Valtakunnallinen, DCDiamond, Turku
– Sen 5 C
– Sen 5 B-A

25.11.2023, Valtakunnallinen, Quickstep, Vihti:
Latin Style rumba soolo lapset & juniorit.
Latin Style jive soolo lapset & juniorit
Latin Style cha-cha duo lapset ja juniorit
Latin Style samba duo lapset & juniorit
Sen 5 B-A
lapsi 1 E ja D
lapsi 2 E ja D,
MMX 2,
MMX 4,
TT2
TT4

—————————————————–

Muutokset 5.9.2023:

Peruutus:
11.11.2023 Seurakilpailu Heinola, peruutettu

Lisäluokat:
21.10.2023 Valtakunnallinen ja Senior Cup, Oikea Rytmi, Pori
Lisätään 75+ kokeilukilpailuna (uutispalstalla päivitetty ohje 5.9.2023) sekä latin style duo lapset ja aikuiset2.

28.10.2023 GP, Telemark Team, Oulu
Lisätään kokeilukilpailuna La 1-2 E-C 6T

9.12.2023 GP Cavalier, Järvenpää:
Lisätään luokat Lapsi2E, Lapsi 2D, Juniori 2E, Juniori 2D sekä kokeilukilpailuna Lapsi 1-2 av 6 tanssia.

10.12.2023: Seurakilpailu, TanssiDans, Kirkkonummi:
Yksittäinen erilliskilpailu, jossa seuraavat sarjat: Lapsi/Juniori 1+2 yhdessä sekä Nuoriso/Yleinen/Seniorit yhdessä.
D-luokan sallitut kuviot. Kilpailusääntöjen mukaiset asut E-A tai siisti treeniasu.

———————————————–

Päiväys 23.8.2023:

PÄIVÄMÄÄRÄVAIHDOS:
Uudet päivämäärät:
GP Telemark Oulu 28.10.
Seurakilpailu DanceLine Tampere 4.11.

LISÄLUOKAT:

2.9.2023 valtakunnallinen Bolero, Turku
Lisäluokat:
Lapsi 1 E
Lapsi 1 D
Lapsi 2 E
Lapsi 2 D
Lapsi1 Ek (MuksuMiX)
Lapsi 2 Ek (TanssiTähti)
Soolo lapset 1-2 E kokeilukilpailuna
Soolo juniorit 1-2 E kokeilukilpailuna

14.10.2023 Seura, La Team, Turku
Lisätään kokeilukilpailuna soolo lapsi 1-2 E, Juniori 1-2 E ja nuoriso/aikuinen E luokka.

26.11.2023 seurakilpailu Habanera, Espoo
Lisätään kokeilukilpailuna 75+

———————–

Päivitys 12.5.2023

21.5.2023 Valtakunnallinen, Cavalier, Järvenpää.
Lisäluokat:
*Latin style rumba soolo aikuiset 1&2
* Latin style rumba lapset & juniorit
* Latin style jive soolo aikuiset 1&2
* Latin style jive soolo lapset & juniorit
* Latin style cha-cha duo aikuiset 1
* Latin style cha-cha duo aikuiset 2
* Latin style cha-cha duo lapset & juniorit
* Latin style samba duo aikuiset 1
* Latin style samba duo aikuiset 2
* Latin style samba duo lapset & juniorit

——————

Päivitys 28.4.2023:

Lisäluokkia: 13.5.2023 Seurakilpailu, BuumiDanceSport, Helsinki:  soololuokat Lapsi 1-2 E ja Juniori 1-2 E kokeilukilpailuina.

———————

Päivitys 21.4.2023:

Päivämääräsiirto:
Valtakunnallinen, DCDiamond, Turku: Päivämäärä siirretty, alkuperäinen 16.12.2023, nyt 12.11.2023.

Lisäluokkia:
29.4.2023 Valtakunnallinen ja Senior Cup, Vaasan Viuhka, lisätty Junior 1-2 E soololuokka kokeilukilpailuna.

13.5.2023 Seura BuumiDanceSport, Helsinki Lisätään MMX- ja TT-luokat sekä kokeilukilpailuna Seniori 75+ -kilpailu.

21.5.2023 Valtakunnallinen Cavalier, Järvenpää: Lisätty luokat L2D, Jr1D, Jr1C, Jr2D, Jr2C, Yleinen D, Yleinen C, Seniori 1 C, Seniori 2 C.

21.10.2023 Valtakunnallinen ja Senior Cup, OikeaRytmi, Pori:
L2C:n tilalle tullut L2D.
Yleinen E lisää.
Sen2 D lisää.
Sen4E lisää.
Soolo lapset 1-2 E lisää kokeilukilpailuna.


Päivitys 6.4.:

Siirretty päivällä: Seurakilpailu TKMaster Helsinki uusi pvm 28.5.2023 kevätkokouksen johdosta.

Siirretty viikolla: SM Vakio 2024 uusi päivämäärä 20.4.2024.


Päivitys 30.3.2023

Lisättyjä kilpailuja:
27.5.2023 Seurakilpailu, TKMaster, Helsinki
2.9.2023 Valtakunnallinen, Bolero, Turku
2024 vuoden GP-kilpailut.

—————-

Päivitys 10.3.2023:

Edellisessä uutisessa väärä päivämäärä La Team valtakunnalliseen: oikea päivämäärä on 2.4.2023

Uusi kilpailu kalenterissa: 1.10. Seurakilpailu, VaKiTa, Vantaa


Päivitys 22.2.2023:

Lisätyt kilpailut:
1.4.2023 Seura, Dance Team Tampere
23.4.2023 Seura, Bolero, Turku
21.5.2023 Valtakunnallinen, Cavalier, Järvenpää
26.11.2023 Seura, Habanera, Espoo
3.12.2023 Valtakunnallinen, Spiral, Tampere
10.12.2023 Seura, TanssiDans, Kirkkonummi

Lisätyt/tarkennetut sarjat:

11.3.2023 Seura, VaKiTa, Vantaa: myönnetty erilliskilpailuna La1 E soolo, La2 E soolo, Ju1 E soolo ja Ju2 E soolo.

23.3.2023 Seura, Spiral, Tampere: Lisätty soololuokat kokeilukilpailuna. Lisäksi Lapsi 1-2E ja Juniori 1-2E. Molemmat sarjat samoilla kuudella tanssilla (valssi, tango, quickstep, samba,cha cha, jive)

24.4.2023 Valtakunnallinen, La Team
Lisätty: J2E sekä Nuoriso D. Lisäksi soololapsi, soolojuniori ja sooloseniori kokeilukilpailuna.

9.9.2023 GP Blue and White, Helsinki
Tarkennus: Lapsi 1 avoin ja lapsi 2 avoin tanssitaan kokeilukilpailuina. kuudella tanssilla nousupistein..

—————————————

Päivitys 10.2.2023:

Lisätty/tarkennettu 18.3.2023 GP Oulu:
Lapsi 2E, Lapsi 2D, Jun 2E, Jun 2D sekä kokeilukilpailuna lapsi 1-2 avoin 6:lla tanssilla.

Tarkennettu:
IKM 2024 on kaksipäiväinen eli 18.-19.5.2024

—————————————

Päivitys 30.1.2023:
15.4.2023 SM Vakio ja RS -kilpailut pidetään Salohallissa Salossa. Kilpailukutsussa kaksi majoituskiintiömahdollisuutta.


Päivitys 23.1.2023:

Lisäluokkia:

18.2.2023 SM Latin:
lisätään luokat lapsi 1+2 6 tanssia (valssi, tango, quickstep, samba, cha cha, jive) kokeilukilpailuna.

29.4.2023 Valtakunnallinen Vaasan Viuhka
lisätään luokat Lapsi 1 E, Lapsi 2 E ja D, Juniori 1 E ja D, Juniori 2 E ja D, Nuoriso E ja D, Yleinen E ja D, Seniori 1 E ja D, Seniori 2 E ja D, Seniori 3 E ja D. Mukana Senior Cup.

2024 kilpailuja täydennetty kilpailukalenteriin:
10.2.2024 SM Latin, lisätietoa mm. paikkakunta vahvistetaan mahdollisimman pian.
13.4.2024 SM Vakio, lisätietoa mm. paikkakunta vahvistetaan mahdollisimman pian.
18.5.2024 IKM, TanssiDans ry, mahdollisesti Kirkkonummi
12.10.2024 SM 10-tanssi, lisätietoa mm. paikkakunta vahvistetaan mahdollisimman pian.


Lisätty luokkia 12.1.2023:
4.2.2023 Valtakunnallinen DanceLine, Tampere: Lisätty seuraavat luokat:
Lapsi 1&2 ek-luokat, Lapsi 2 E, Juniori 1 D, Juniori 2E ja Yleinen E

11.2.2023 Valtakunnallinen HaveStep, Hamina: Lisätty seuraavat luokat:
Yleinen D ja nuoriso E.

9.9.2023 GP Blue&White, Helsinki:
Lisätään yhteinen lapsi 1-2 avoin 6:lla tanssilla kokeilukilpailuna. Lisätään pre champ vak ja lat sekä sen 3-5 vak ja lat kokeilukilpailuna.


Päivitys 29.12.2022:  11.2.2023 Valtakunnallinen, HaveStep, Hamina

Kilpailuissa mukana myös lisäksi Soolo-luokat, Lapsi 1 e, lapsi 2e ja juniori 1 e.luokat sekä Latin style soolosarjat.
Kilpailuilmoittautumiset Dancecoren kautta.
EK-luokat  (Muksumix 2 ja 4, Tanssitähti 2 ja 4), soololuokat ja Latin Style soolosarjat ilmoittautuvat sähköpostilla info@havestep.fi

Päivitys 15.12.2022:

Lisätty kilpailu 13.5.2023 Seura Buumi DanceSport, Helsinki

Vaihtunut paikkakunta: Valtakunnallinen 29.4.2023 Vaasan Viuhka (ennen Kirkkonummi TanssiDans).

Lisätty loppuvuoden 2023 seura- ja valtakunnalliset kilpailut tapahtumakalenteriin.
Avaamme ja uutisoimme erikseen 15.12.2022 lisähaun seura- ja valtakunnallisille kilpailuille 2023.


Päivitys 24.11.2022:

21.1.2023 GP Tanssidans, Kirkkonummi (toukokuun valtakunnallinen vapautuu Vaasalle, katso alla).
Järjestäjä ja paikkakunta vahvistettu.
Lisätään kokeilukilpailuna Lapsi 1 ja Lapsi 2 avoin kuudella tanssilla nousupistein

6.-7.5.2023 IKM vahvistettu: Spiral, Tampere

uusi päivämäärä 29.4.2023 Vaasan viuhka valtakunnallinen siirtyy (oli alun perin 6.5.2023).

————————–

Päivitys 16.11.2022:

10.12.2022 Valtakunnallinen ja Senior Cup, TKMaster, Helsinki lisätty kokeilukilpailuna:
L2E, L2D, J2D, Yl E, Sen1 E.

28.1.2023 Mikkeli Senior Cup Lisätty:
L1D, L2E ja D, J1 E ja D, J2 E ja D, Y1E, S1E ja D, S2 E ja D, S3E ja D, S4E ja D.


Päivitys 10.11.:

27.11.2022 Seurakilpailu, Swivel, Salo: LISÄTTY SOOLOLUOKAT :Erilliskilpailuna soololapsi, soolojuniori ja sooloseniori -sarjat.
Soololuokat tanssitaan tanssiurheiluliiton sääntöjen mukaisesti F-E luokkien peruskuvioilla ja E-luokan pukusäännöillä.


Päivitys 25.10.:

29.10.2022 Seurakilpailu, Vantaa: Lapsi 1 E soolo lisätty.

—————————————————-

Päivitys 27.9.:

Kaikki loppuvuoden 2022 seura- ja valtakunnalliset kilpailut: Sukupuolineutraalien sarjojen kokeilu jatkuu kaikkien luokkien osalta. Ikäsarjat lapsi-, juniori-, nuoriso-, yleinen-, ja seniori 1, 2, 3, 4 ja 5 ja luokkina E ja D.


Päivitys 22.9.2022:

Peruutetaan:

1.10.2022 Valtakunnallinen Nick’s Lahti: kilpailu peruutettu.

Lisätään:

15.10.2022 Valtakunnallinen Oulu: E- ja D- luokat tuplaluokat ja tuplapisteet kokeilukilpailuna (toinen osallistumismaksu). Osallistumisoikeus avoimeen luokkaan erillisellä osallistumismaksulla.

5.11.2022 GP Oulu lisätään seuraavat sarjat: Hyväksytään seuraavat: L2E ja D, Lapsi avoin 3+3 tanssilla, J2 E ja D, Sen 2E ja Sen 4D.  Erillisluokat tanssitaan ennen finaalikilpailuja.

Kaikki loppuvuoden 2022 seura- ja valtakunnalliset kilpailut: Sukupuolineutraalien sarjojen kokeilu jatkuu. Ikäsarjat lapsi-, juniori-, nuoriso-, yleinen-, ja seniori 1, 2, 3, 4 ja 5 ja luokkina E ja D.


Päivitys 6.9.2022:

12.11.2022 Valtakunnallinen, TanssiDans,Kirkkonummi:  Myönnetty kokeilukilpailuna L1E, L2E, L2D, Yl E, Sen 1 E ja Sen 2 D.

————————–

Päivitys 19.8.2022:

Siirretään: 4.9. seurakilpailu Buumi DanceSport, Helsinki: ilmoittautuminen 4.9. ei auki. Kilpailuun ei tarvitse/pääse ilmoittautumaan enää. Uusi ilmoittautuminen aukeaa kun uusi päivämäärä vahvistetaan pikimmiten.

Lisäluokat: 10.9. seurakilpailu La Team, Kaarina: Soololuokat lapsille, junioreille ja senioreille.

—————————-

Päivitys 18.8.2022:

3.9.2022 GP TK Master, Helsinki: Lapsi 2 Avoimen luokan ja Lapsi 2 E luokan pareille oikeus osallistua joko omaan ikäsarjaan tai vaihtoehtoisesti Lapsi 2 Avoimeen luokkaan.

Lisäys 15.8.2022:

24.9.2022  Valtakunnallinen DC Diamond, Turku: Lapsi 1 E ja Lapsi 1 D lisätty.


Päivitys 27.6.2022:

15.10.2022 Rock’n’swing -tanssien GP hakee järjestäjää

13.11.2022 TanssiDans vakio- ja latinalaistanssien valtakunnallinen kilpailu siirretty pidettäväksi 12.11.2022

20.-21.5.2023 Spiral vakio- ja latinalaistanssien Ikäkausimestaruuskilpailut siirretty pidettäväksi 27.-28.5.2023

Päivitys 10.6.2022:

Lisäys: sukupuolineutraalisarjat kokeilukilpailuna (katso myös erillinen uutinen 10.6.)
Kilpailut, joissa parin muodostaa viejä/seuraaja kokeilua toteutetaan
Vakio- ja latinalaistanssien valtakunnallinen kilpailu & Seniori Cup, Rolling, Vaasa 17.9.2022
Vakio- ja latinalaistanssien valtakunnallinen kilpailu, Nick’s Dancing, Lahti 1.10.2022
Vakio- ja latinalaistanssien seurakilpailu, Cavalier, Järvenpää 2.10.2022

Lisäyksenä kaikkiin ikäsarjoihin E- ja D -luokat seuraaviin kilpailuihin:
17.9.2022, Vakio- ja latinalaistanssien valtakunnallinen kilpailu & Seniori Cup, Rolling, Vaasa
15.10.2022, Vakio- ja latinalaistanssien valtakunnallinen kilpailu & Seniori Cup, DSCOulu, Oulu
22.10.2022, Vakio- ja latinalaistanssien valtakunnallinen kilpailu, OikeaRytmi, Pori

Uusi päivämäärä:
SM Vakio 2023, 15.4.2023, lisätietoja julkaistaan mahdollisimman pian.

——–

Lisäys 3.5.2022:

28.5.  Valtakunnallinen ja Senior Cup, Blue and White, Helsinki

Lisätty luokat: EK Muksumix, Tanssitähdet ja Juniori 1 D.


Täydennykset 25.4.2022:

7.5. Valtakunnallinen, Vaasan Viuhka
Kilpailussa tullaan käyttämään juryä, jonka kokoonpano julkaistaan pikimmiten.
Alle 21 v – kokeilukilpailu, jossa ikäsarjojen juniori 2, nuoriso ja yleisen luokan parit, jotka ovat alle 21-vuotiaita, voivat kilpailla oman ikäsarjansa lisäksi A 21-ikäsarjassa. Luokkanousupisteet normaalisti.

28.5. Valtakunnallinen ja Senior Cup, Blue&White, Helsinki / sukupuolineutraalit-sarja
Nettiuutisiin julkaistu 25.4. tarkennettu ohje sukupuolineutraaleista sarjoista.
Kilpailussa on mukana kokeilukilpailuna sukupuolineutraalisarjat.
Luokat: E ja D luokka 6 tanssilla (v,t,q + s,c,j) arvostellaan yhdessä C ja B-A -luokka 10 tanssilla ja vakiot ja latin tanssit tanssitaan erikseen ja pari voi osallistua myös vain toiseen lajiin (vak / lat.) C ja B-A luokissa.
Osallistumisoikeus: Sukupuolineutraalin (viejä ja seuraaja) yleisen luokan parit ja nykyiset yleisen luokan VL-parit, (mies / nainen)
Tämä kokeilu tarjoaa vakio- ja latinaistanssipareille mahdollisuuden osallistua oman ikäsarjan / luokan osallistumisoikeuden kautta (lisäksi) myös näihin kokeiluluokkiin.
Osallistuminen kokeiluluokkiin tuottaa sijoitusten mukaisesti lisäksi luokkanousupisteitä.
Puvut: VL-parit normaalit pukusäännöt ja sukupuolineutraaliparit soveltuvin osin tanssilajin mukaisesti huomioiden, että seuraaja ja viejä saavat käyttää housuja tai hametta.
Huom: Pari voi tarvittaessa tanssia alemman luokan pukusääntöjen mukaan.

———————————————————

Tarkennus 1.4. uutiseen 31.3.:

oikea päivämäärä Oulussa ja molemmissa kilpailuissa sarjat ovat kokeilukilpailuna.

Lisäys 23.4. Valtakunnallinen, Telemark Team, Oulu ja 28.5. Valtakunnallinen ja Senior Cup, Blue and White, Helsinki:

Molemmissa kilpailuissa kokeilukilpailuna sukupuolineutraalit-luokat:  

E-D luokka (6 tanssilla v,t,q + s,c,j)

C ja B-A -luokka 10 tanssilla ja vakiot ja latin tanssit tanssitaan erikseen ja pari voi osallistua myös  vain toiseen lajiin (vak / lat.) C ja B-A luokissa.

Tarkennamme mm pukusääntöjä, mahdollisia nousupisteitä jne pikimmiten.


Päivitykset 31.3.2022:

Tarkennus 9.4. Valtakunnallinen, La Team, Kaarina:

Lapsi 2E, Jun 2E, Jun 2D, Nuoriso E ja Yleinen D, sekä erilliskilpailuna: soololapsi, soolojuniori ja sooloseniori -sarjat. Kokeilukilpailuna Lapsi 1 avoin tanssitaan kuudella tanssilla (v.t.q + s.c.j) ja Lapsi 2 avoin kahdeksalla tanssilla (v.t.f.q + s.c.r.j). Soololuokat tanssitaan tanssiurheiluliiton sääntöjen mukaisesti F-E luokkien peruskuvioilla ja E-luokan pukusäännöillä.

Lisäys: 24.4. Seurakisat, Bolero, Turku : Lapsi 1 ja Lapsi2 EK -luokat

Lisäys 24.4. Valtakunnallinen, Telemark Team, Oulu ja 28.5. Valtakunnallinen ja Senior Cup, Blue and White, Helsinki:

Sukupuolineutraalit luokat:   E-D luokka (6 tanssilla v,t,q + s,c,j)

C ja B-A -luokka 10 tanssilla ja vakiot ja latin tanssit tanssitaan erikseen ja pari voi osallistua myös  vain toiseen lajiin (vak / lat.) C ja B-A luokissa.

Tarkennamme mm pukusääntöjä, mahdollisia nousupisteitä jne pikimmiten.

————————————————————

Päivitys 21.3.2022:

9.4.2022: La Team, Kaarina, valtakunnallinen:

Lapsi 1 avoin kuudella tanssilla (normaalisti kahdeksan tanssia)

Lapsi 2 avoin kahdeksalla tanssilla (normaalisti 10 tanssia). E-luokka jää omaksi luokaksi

———————————————————

Päivitys 24.2.2022:

Lisätyt sarjat:

12.3.2022, Valtakunnallinen ja Senior Cup, Tampere:
Lisätty tähän kilpailuun kokeilukilpailuna sukupuolineutraalisarjat Yleinen E-C (6 tanssia) ja Yleinen B-A.
Muuten VL-säännöillä, paitsi pukusäännöissä sekä viejät että seuraajat saavat käyttää housuja tai hametta. Kilpaillaan kuviorajoituksilla valmentajan ohjeen mukaan. Vaatetus halutessa korkeimman luokan mukaan.

26.3.2022, Nyt myös muutettu valtakunnalliseksi, Oulu:
Lisätty: L2C, J1C, Nuoriso C, Nuoriso B-A, Yleinen C, Sen 2 C, Sen 2 B-A, Yleinen B-A sekä erilliskilpailuna soolo lapset ja soolo juniorit. Kilpailu on myös muutettu seurakilpailusta valtakunnalliseksi.

2.4.2022 SM Vakio, Tampere:
Lapsi 1 avoin kuudella tanssilla
Lapsi 2 avoin kahdeksalla tanssilla
Juniori 1 C vakiot
Juniori 1 C latinalaiset
Juniori 2 C vakiot
Juniori 2 C latinalaiset
Seniori 4-5 avoin vakiot
Seniori 4-5 avoin latinalaiset

9.4.2022, Valtakunnallinen, Kaarina
Lisätty:  Lapsi2E, Jun2E ja Jun2D, Nuoriso E, Yleinen D sekä erilliskilpailuna: soololapsi, soolojuniori ja sooloseniori -sarjat.

11.6.2022, lisätty rock’n’swing -tanssien SM-kilpailu (Comets, Helsinki)


Päivitys 17.2.2022:

Lisätyt kilpailut:
24.4.2022 Seurakilpailu, Bolero, Turku
5.3.2022 PT SM, Pytli ry, Pajulahden liikuntakeskus

Lisätyt sarjat:
3.12.2022 Valtakunnallinen, Bolero, Turku lisätyt sarjat: L1E, L2E, J1E, J1D, J1C, J1B, J2D, Nuoriso D, Yleinen D.

———————————

Päivitys 10.2.2022:

Lisätty kilpailuluokkia:
5.3.2022 Valtakunnallinen, Cavalier, Järvenpää, lisätty sarjat L2 E ja D, J1 E ja D, J2 E ja D, Nuoriso E ja
D sekä Yleinen E ja D -luokat.

28.5.2022 Valtakunnallinen, Blue and White, Helsinki, lisätty sarjat Lapsi 1 E ja D sekä Lapsi 2 E ja D.

Lisätty kilpailu:
3.4.2022 Uusi kilpailu lisätty, Seura, TKMaster, Helsinki

Päivitetty kilpailuluokkia:
10.4.2022 Seura, DanceTeam, Tampere, päivitetty lisää sarjat Nuoriso E ja D.

————————

Päivitys 8.2.2022:

26.2.2022 Valtakunnallinen ja Senior Cup, Mikkeli: lisätty luokat Jr1E, Jr1D, Yleinen E sekä Seniori 1 E.

Päivitys 25.1.2022:

Peruutettu 12.2. Valtakunnallinen, Terpsikerho, Kouvola, kilpailu peruutettu.

Siirretty (ennen 19.2., nyt 3.9) GP TKMaster, Helsinki
Kilpailu siirretty ja uusi päivämäärä 3.9.2022.
Lisätty luokat Sen1E, Sen2D, lapsi 2E.

Siirretty, nyt 7.5.2022 Valtakunnallinen, Viuhka, Vaasa, (aiemmin 29.1.2022)

Siirretty/Lisätty, nyt 22.5.2022 Seura, Habanera, Espoo, kilpailu lisätty, (aiemmin 21.5.2022)

Päivitetyt sarjat: 22.10.2022 Valtakunnallinen, Oikea Rytmi, Pori
Lisätään soololuokat lapsi 1 ja juniori 2.
Mukana lapsi 2 -luokissa ainoastaan E.
Mukana muuten lapsi 1 -luokissa ainoastaan E.
Poistetaan Sen 1 B-A.
Poistetaan alle 21-vuotta avoin.
Mukana Sen1E.
Mukana Sen 2D ja B-A.

Päivitys 17.1.2022:

Peruutetut/siirretyt kilpailut:
7.5.2022, Seura, Botafogo, Seinäjoki, Peruutettu
3.9.2022, GP, Botagofo, Seinäjoki, Peruutettu
8.4.2023, SM Vakio, Botafogo, Seinäjoki, Uusi päivämäärä ja paikkakunta ilmoitetaan mahdollisimman pian.
Lisätyt kilpailut:
10.4.2022, Seura, Dance Team, Tampere, kilpailu lisätty kalenteriin.
4.9.2022, Seura, Buumi DanceSport, Helsinki, kilpailu lisätty kalenteriin.
6.11.2022, Seura, Heinolan TK, Heinola, kilpailu lisätty kalenteriin.
11.12.2022, Seura, DanceLine, Tampere, kilpailu lisätty kalenteriin.
Lisätyt kilpailuluokat:
19.3.2022, GP TanssiDans, Kirkkonummi, lisätty Seniori 3-5 avoin ja Pre-champion E-C.
19.2.2022, GP TKMaster, Helsinki, lisätty Seniori 3-5 avoin ja Pre-champion E-C.
5.11.2022, GP Telemark Team, Oulu, lisätty Seniori 3-5 avoin ja Pre-Champion E-C.
26.11.2022, DanceLine, Tampere, lisätty Seniori 3-5 avoin ja Pre-Champion E-C.

Päivitys 13.1.2022 poistettu luettelosta vuoden 2021 kilpailutapahtumia koskevat päivitykset

Päivitys 11.1.2022
Näissä kilpailuissa ja näissä ikäsarjoissa on B-A luokat vaihdettu erikseen B ja A.

Nuoriso
– 23.4.2022 Oulu, TelemarkTeam
– 13.11.2022 Kirkkonummi, TanssiDans

Yleinen
– 5.3.2022 Järvenpää, Cavalier
– 22.10.2022 Pori, OikeaRytmi

Seniori 1
– 29.1.2022 Vaasa, Viuhka
– 1.10.2022 Lahti, Nick’s

Päivitys 10.1.2022
12.2.2022 Baunssi RS GP, siirretty 9.4.2022

Päivitys 5.1.2022:
22.1.2022 TK Master, VL GP siirretty 19.2.2022
5.2.2022 DanceFlow, LatinSM siirretty 21.5.2022

Päivitys 15.12.2021:

15.1.2022 valtakunnallinen, Mikkeli
Sarjat päivitetty netin kilpailukutsuun.
12.3.2022 Spiral
Sen 4+5 B-A lisää, Sen 5 B-A poistettu.
28.5.2022 B&W
Sen 5 B-A poistettu.
17.9.2022 Rolling
Sen 5 B-A poistettu.
15.10.2022 DSC Oulu
Sen 5 B-A poistettu.
10.12.2022 TKMaster
Sen 2 B-A lisätty.

Päivitys 12.11.2021:

12.3.2022 Spiral, Tampere valtakunnalliseen kilpailuun lisätty Senior Cup ja sen luokat.

Päivitys 9.10.2021:

  • Vakio- ja latinalaistanssien tammi- ja helmikuun 2022 kilpailupäivät sekä vuoden 2023 GP- ja SM-kilpailut ovat kalenterissa. Maalis-joulukuun kilpailupäivät lisätään kalenteriin lähiaikoina, jonka jälkeen avataan täydentävä haku.
  • Rock’n’swing -tanssien vuoden 2022 vahvistuneet kilpailupäivät on lisätty kalenteriin. Vielä vapaana olevat päivät ovat haettavissa.

Päivitys 16.9.2021:

  • 19.3.2022 TanssiDans: Lisäluokat:
    Lapsi 1 avoin kuudella tanssilla: v, t, q, s, c ja j
    Lapsi 2 avoin kahdeksalla tanssilla v, t, f, q, s, c, r ja j